Kabin Memuru Adayları için Mülakat Usulleri ve Kişisel Etkinin Önemi

Günümüzde, havacılık alanında yaşanılan gelişmeler birçok sektörü ekonomik anlamda doğrudan etkilerken, ülkelerin sosyal gelişiminde de önemli bir yeri vardır. Yapılan araştırmalar hava trafiğinin her 15 yılda 2 kat büyüdüğünü vurgulamaktadır. Bu durumda; havacılık sektörünün küresel anlamda gelişimi doğrudan etkilediğini göstermiştir.

“Hava Ulaştırma Faaliyet Grubu'nun (Air Transport Action Group-ATAG) yaptığı araştırma, 2015 yılında dünyada 1.397 havayoluna ait yaklaşık 25.000 uçak ile 3.57 milyar yolcu taşındığını ortaya koydu. Ülkemizde de son 13 yıllık dönemde yolcu sayısında yıllık yaklaşık %15 artış gözlenmektedir. Ülkemizde havacılık sektöründe istihdam edilen kişi sayısı 2003 yılında 65 bin civarında iken, 2014 yılında 187 bin kişiyi geçmiştir.”

Havacılık sektörü hızla büyümeye devam etmektedir. Airbus Şirketi'nin dünyadaki gelişmeleri göz önüne alarak hazırladığı,2016-2035 yıllarını kapsayanraporuna göre; bu 20 yıllık dönem içerisinde havayolu yolcu trafiğinin yılda ortalama %4.5 artış göstermesi ve bununla birlikte 33 bin yeni uçak ile beraber pek çok pilot ve kabin memuruna ihtiyaç duyulacağı söz konusu olacaktır.

Bu eğitim; havacılık sektöründe artan uçucu personel ihtiyacını göz önünde bulundurarak; yurt içinde ve yurt dışındaki havayolu şirketlerinin uyguladığı değerlendirme usulleri baz alınarak hazırlanmıştır. Eğitim süresince adayların; öz farkındalıklarını gözden geçirip, hayat boyu kişisel etkilerini nasıl arttırabileceklerini keşfetmeleri; mülakat usulleri üzerinden kendilerini daha iyi ifade edebilme yolunda gelişim göstermeleri hedeflenmektedir. Eğitim; bireysel ve takım olarak yapılacak uygulamalarla desteklenmektedir. Eğitim sonunda adaylarla birebir mülakat gerçekleştirilecektir.

Eğitimin İçeriği
- Kişisel Etki Nedir? Nasıl Geliştirilir?
- Kişisel Ahlak ve Önemi
- 7 Altın Kural İlkesi
- Özgüvenin 6 Temel Faktörü
- Motivasyon
- Havacılıkta Mülakat Usulleri
- Kabin Memuru Alım Süreçleri / Adaylardan Beklentiler
- Mülakat Uygulamaları

Eğitmen: Çıdam Kumkale Sönmez
Uzman Klinik Psikolog Çıdam Kumkale Sönmez; İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuş, T.C. Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı Programı'nda çocuk-ergen-yetişkin uzmanlıklarını almıştır. Havacılık Sektörü’ne eğitim ve danışmanlık alanında hizmet veren bir firmaya bağlı olarak; havayolu taşımacılığında lider olan şirketin (Türk Hava Yolları A.O.) uzun yıllarca Kabin Personeli İşe Alım Süreçlerinin Psikolog Görüşmeleri’ni gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Kabin Memurları’naTemel ve Recurrent Eğitimi süreçlerinde,Kabin Amirleri ve Purserlar’a iseRecurrent Eğitimi süreçlerinde; Davranış Bilimleri, Ekip Çalışması, Liderlik ve Motivasyon, Kişisel Etkiyi Geliştirme ve Özgüven, Ekip Kaynak YönetimiEğitimleri’ni vermiştir. Uçuş personeli alım süreçlerinde görev alabilmesi için,psikolog yetiştirme konusunda şirketine destek sunmuştur.Aynı şirketin, Şirket Psikologluğunu yapmış ve uçuş personelleri de dahil olmak üzere, tüm şirket personeline Danışmanlık ve Terapi Hizmetleri (Bireysel Terapi, Çift Terapisi ve Aile Danışmanlığı) vermiştir. Eş zamanlı olarak aynı havayolu şirketinin yer hizmetleri ihtiyacını karşılayan şirkette de (TGS Yer Hizmetleri A.Ş.) “Şirket Psikoloğu” unvanı ile Danışmanlık ve Terapi Hizmetleri vermiş, Apron Personeli İşe Alım Süreci’nde psikolojik değerlendirmeler ve test uygulamaları yapmıştır. Bu şirkette çalışan yer hizmetleri personeline de Temel İletişim ve Davranış, Motivasyon, Liderlik ve Ekip Çalışması, Özgüven, Çalışan Anne Olmak Eğitimlerini vermiş, şirket dergisinin birçok sayısının “Psikolog Gözüyle” sayfasında yazılar yazmıştır.Şu anda Havacılık Psikolojisi alanındaki çalışmalarına freelance olarak devam etmekte olup; Türkiye’de bulunan Havayolu Şirketleri’nin tüm Pilot Adayı Yetiştirme Programları için gerçekleştirilen mülakat süreçlerine(CRM Mülakatları, Kurul Mülakatları, Psikolog Görüşmeleri vb.) pilot aday adaylarını hazırlamaktadır. Pilot aday adaylarıyla bireysel çalışmalar, birebir mülakat görüşmeleri gerçekleştirmekte olup, aynı zamanda da Crew Resource Management Eğitimi vermektedir.

Kurumsal Eğitim

Bu eğitim kurumsal şirketler için gerçekleştirelecek olan bir eğitimdir, aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak eğitim hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Formun gönderilmesinin ardından ilgili birim tarafından size geri dönüş yapılacaktır.

Eğitim ile ilgili bilgi almak istiyorum

Gelecek Etkinlikler

Bu eğitim için bir gelecek etkinlik bulunamadı.

Geçmiş Etkinlikler

Crew Resource Management

26.09.2019 09:00 - 07.07.2019 09:00

Crew Resources Management

18.05.2019 09:00 - 21.05.2019 07:00